Un apel fals la 112, un "cadou" nedorit de 1 Iunie
Unii oameni parca tot copii raman chiar si la varste adulte, dar asta nu este intotdeauna un lucru bun, cum o demonstreaza si aceasta stire. O cearta in familie pornita de la bateria descarcata a telefonului mobil a dus la o amenda drastica pentru un barbat din comuna Comanesti, judetul Suceava.
Suparat ca tatal sau nu l-a lasat sa-si incarce smartphone-ul, fiul a sunat la 112 si a reclamat in mod fals ca parintele sau fura curent electric. Alerta nejustificata la numarul unic de urgenta i-a adus acestuia o sanctiune de 2.000 de lei din partea politistilor.
Raspunzand apelului sambata seara, politistii au descoperit o realitate complet diferita fata de ceea ce se semnalase la dispecerat. Reclamantul, aflat intr-o stare avansata de ebrietate, se luase la cearta cu tatal sau. Fiul nu este racordat la reteaua electrica si i-a cerut tatalui sa-l lase sa-si incarce la el telefonul mobil. Refuzul acestuia l-a enervat atat de tare, incat s-a gandit sa se razbune printr-un apel la 112.
Oamenii legii au stabilit ca nu s-a comis nicio infractiune si au evaluat situatia conform legii privind violenta domestica, concluzionand ca nu se impune un ordin de protectie. In schimb, apelul fals la 112 i-a adus fiului o amenda de 2.000 de lei pentru alertarea nejustificata a autoritatilor. Cadou de 1 Iunie.