2022-12-26 11:10:06

Piesa care condamna razboiul din Ucraina, lansata de Pussy Riot

Grupul Pussy Riot a lansat o piesa ce condamna razboiul din Ucraina, cenzura ruseasca si Occidentul care „sponsorizeaza” regimul prin cumpararea de petrol si gaze din Rusia. Melodia spune, de asemenea, ca liderul rus, Vladimir Putin, sa fie judecat la un tribunal international, scrie The Guardian.

Într-o declaraţie, membrii grupului au descris guvernul lui Putin drept un „regim terorist” şi l-au numit pe el, pe oficialii, generalii şi propagandiştii săi „criminali de război”.

Cantecul, intitulat "Mama, Don't Watch TV" (Mama, nu te uita la TV), a fost lansat la 10 luni dupa ce Rusia a invadat Ucraina: "Muzica furiei noastre, a indignarii, a dezacordului, a unui strigat disperat de repros impotriva papusilor insetate de sange ale lui Putin, conduse de o adevarata marioneta. monstru canibal, al carui loc se afla in eternele flacari ale iadului hranite cu oasele victimelor acestui razboi teribil".

Grupul contestatar, reprezentat in acest caz de Maria Alyokhina, Olga Borisova, Diana Burkot si Taso Pletner, a spus ca melodia se bazeaza pe cuvintele unui soldat rus capturat care i-a spus mamei sale: „Mama, nu sunt nazisti aici, nu te uita la televizor.”






Vezi si