Macron a alergat prin Nairobi alaturi de legenda maratonului Eliud Kipchoge
Emmanuel Macron a fost surprins luni dimineata alergand pe strazile din Nairobi alaturi de unul dintre cei mai mari maratonisti din istorie, Eliud Kipchoge, in cadrul vizitei oficiale pe care liderul francez o efectueaza in Africa.
Momentul sportiv a avut loc inaintea deschiderii summitului Africa-Franta “Africa Forward”, primul eveniment de acest tip organizat intr-o tara africana anglofona.
Macron a ales sa isi inceapa ziua printr-o sesiune de jogging alaturi de dublul campion olimpic la maraton, castigator al aurului olimpic la Rio 2016 si Tokyo 2021 si fost detinator al recordului mondial.
Imaginea presedintelui francez alergand in Nairobi vine la scurt timp dupa ce acesta fusese filmat facand jogging si pe strazile din Bombay, intr-o alta deplasare externa.
Eliud Kipchoge, in varsta de 41 de ani, a anuntat la finalul anului trecut un proiect spectaculos: participarea la sapte maratoane pe sapte continente in urmatorii doi ani, pentru a strange fonduri destinate fundatiei sale dedicate educatiei si proiectelor de mediu.
Vizita lui Emmanuel Macron in Kenya are si o puternica miza economica si geopolitica. Liderul francez a anuntat investitii franceze de peste un miliard de euro in economia kenyana, in urma unor acorduri semnate intre companii franceze si kenyene.
Printre cele mai importante proiecte mentionate se afla investitia de 700 de milioane de euro a CMA CGM pentru modernizarea a doua terminale din portul Mombasa, precum si extinderea unui parc eolian de catre Meridiam, proiect estimat la 225 de milioane de dolari.
Macron incearca astfel sa consolideze relatiile Frantei cu statele africane anglofone, intr-un context in care influenta Parisului in mai multe tari francofone din Sahel a scazut puternic in ultimii ani.
Presedintele kenyan William Ruto a descris noul parteneriat dintre cele doua tari drept o relatie “win-win”, reciproc avantajoasa.