Hagi a chemat intariri de la FCSB si Dinamo! Primele convocari dupa finala barajului pentru Europa
Selectionerul Gheorghe Hagi a anuntat noi convocari la echipa nationala dupa barajul pentru calificarea in Conference League dintre Dinamo si FCSB.
Patru dintre jucatorii chemati provin de la FCSB, echipa care a castigat dramatic confruntarea de pe Arena Arcul de Triumf, iar al cincilea este de la Dinamo.
Este vorba despre portarul Stefan Tarnovanu, fundasul Mihai Popescu si mijlocasii Florin Tanase si Darius Olaru, toti de la FCSB, precum si despre Catalin Cirjan de la Dinamo Bucuresti.
Convocarile vin dupa ce FCSB a obtinut calificarea in Conference League, invingand-o pe Dinamo cu 2-1 dupa prelungiri intr-un meci tensionat disputat vineri seara in Capitala.
Federatia Romana de Fotbal a precizat ca lista nu este definitiva, iar lotul poate fi completat in functie de rezultatele ultimelor baraje pentru Superliga.
Noul mandat al lui Gheorghe Hagi pe banca nationalei incepe cu doua partide de verificare. Romania va juca pe 2 iunie impotriva Georgiei, la Tbilisi, iar pe 6 iunie va primi vizita Tarii Galilor pe Stadionul Steaua din Bucuresti.
In acest moment, selectionerul are la dispozitie un lot larg de 34 de jucatori, in care se regasesc nume importante precum Radu Dragusin, Ianis Hagi, Nicolae Stanciu, Razvan Marin, Florinel Coman sau Denis Dragus.
Pentru suporteri, meciurile din luna iunie reprezinta prima ocazie de a vedea la lucru noua nationala construita de Gheorghe Hagi, unul dintre cele mai mari simboluri din istoria fotbalului romanesc.